TDK Corporation C0603X7R1E102K030BA
C0603X7R1E102K030BA picture photo
Mfg. Part Number
C0603X7R1E102K030BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0201
Datasheet Download
C0603X7R1E102K030BA.pdf
Availability of C0603X7R1E102K030BA
QUANTITY
C0603X7R1E102K030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603X7R1E102K030BA
Internal Part NumberEIS-C0603X7R1E102K030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603X7R1E102K030BA
Related LinksC0603X7R1, C0603X7R1E102K030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C0603X7R1E102K030BA Details Description
Related parts for C0603X7R1E102K030BA
RES 750K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INPUT MODULE 16 DIGITAL 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/47 /K 55 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 60W datasheet.pdf