KEMET C0805C105K4RALTU
C0805C105K4RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C105K4RALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C105K4RALTU.pdf
Availability of C0805C105K4RALTU
QUANTITY
C0805C105K4RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C105K4RALTU
Internal Part NumberEIS-C0805C105K4RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C105K4RALTU
Related LinksC0805C10, C0805C105K4RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C105K4RALTU Details Description
Related parts for C0805C105K4RALTU
IC DAC QUAD +3V 10BIT 20-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC DEMOD QUAD 17MHZ VGA 16-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 66POS DUAL PCB datasheet.pdf