KEMET C0805C180J3GACTU
C0805C180J3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C180J3GACTU
Brief Description
CAP CER 18PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C180J3GACTU.pdf
Availability of C0805C180J3GACTU
QUANTITY
C0805C180J3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C180J3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C180J3GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C180J3GACTU
Related LinksC0805C18, C0805C180J3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C180J3GACTU Details Description
Related parts for C0805C180J3GACTU
DIP CABLE - HDM50H/AE50G/X datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.2PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOUNTING PLATE FOR D4C SWITCHES datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC MCU ARM 8KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SSOP datasheet.pdf
CAP 6000F 2.5V 20% CHASSIS MOUNT datasheet.pdf