KEMET C0805C395K9PACTU
C0805C395K9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C395K9PACTU
Brief Description
CAP CER 3.9UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
C0805C395K9PACTU.pdf
Availability of C0805C395K9PACTU
QUANTITY
C0805C395K9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C395K9PACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C395K9PACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)