TDK Corporation C1005X5R0J105K050BB
C1005X5R0J105K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R0J105K050BB
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R0J105K050BB.pdf
Availability of C1005X5R0J105K050BB
QUANTITY
C1005X5R0J105K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R0J105K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X5R0J105K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R0J105K050BB
Related LinksC1005X5R0, C1005X5R0J105K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R0J105K050BB Details Description
Related parts for C1005X5R0J105K050BB
CONN RCPT 7POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM GRAY datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN FFC VERT 22POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
ANT YAGI AU 150MHZ 9.2DBD 5ELEM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf