TDK Corporation C1005X7R1V473K050BB
C1005X7R1V473K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1V473K050BB
Brief Description
CAP CER 0.047UF 35V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1V473K050BB.pdf
Availability of C1005X7R1V473K050BB
QUANTITY
C1005X7R1V473K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1V473K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1V473K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1V473K050BB
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1V473K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1V473K050BB Details Description
Related parts for C1005X7R1V473K050BB
CONN FPC BOTTOM 41POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 0.95V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 9POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
EXTRUSION REAR NON-EMC 12.8" datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 20POS .100 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HDR 55POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 20A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf