KEMET C1206C156Z9VACTU
C1206C156Z9VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C156Z9VACTU
Brief Description
CAP CER 15UF 6.3V Y5V 1206
Datasheet Download
C1206C156Z9VACTU.pdf
Availability of C1206C156Z9VACTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1206C156Z9VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C156Z9VACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C156Z9VACTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance15µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C156Z9VACTU
Related LinksC1206C15, C1206C156Z9VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C156Z9VACTU Details Description
Related parts for C1206C156Z9VACTU
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
025 IDC 24POS LOCK HSG datasheet.pdf
PITCH SPACER TERM BLOCK datasheet.pdf
IO NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1.4KV DO205AA datasheet.pdf
A5 4.0KW 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
LOW PROFILE, 4 POLE/10 AMP, WC datasheet.pdf
RES 357K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf