KEMET C1206C222JCRACTU
C1206C222JCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C222JCRACTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C222JCRACTU.pdf
Availability of C1206C222JCRACTU
QUANTITY
C1206C222JCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C222JCRACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C222JCRACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C222JCRACTU
Related LinksC1206C22, C1206C222JCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C222JCRACTU Details Description
Related parts for C1206C222JCRACTU
SENSOR PRESSURE 1MPA NPT/M5F NPN datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 500V 90A SP6 datasheet.pdf
EMI FILTER + ESD FOR SIM UDFN8 datasheet.pdf
IC PPMU DUAL SPI 64TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 85A DO5 datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf