KEMET C1206C333J3GACTU
C1206C333J3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C333J3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 25V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C333J3GACTU.pdf
Availability of C1206C333J3GACTU
QUANTITY
C1206C333J3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C333J3GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C333J3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C333J3GACTU
Related LinksC1206C33, C1206C333J3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C333J3GACTU Details Description
Related parts for C1206C333J3GACTU
CIR BRKR 400MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
16P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
SURFACE BELT 3/4X20-1/2" A CRS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HDM EMPR100F K datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf