KEMET C1206C470M5GACTU
C1206C470M5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C470M5GACTU
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C470M5GACTU.pdf
Availability of C1206C470M5GACTU
QUANTITY
C1206C470M5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C470M5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C470M5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C470M5GACTU
Related LinksC1206C47, C1206C470M5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C470M5GACTU Details Description
Related parts for C1206C470M5GACTU
FIXED IND 680NH 915MA 450 MOHM datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT SMPS CM SOT223 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 8A 8-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf