KEMET C1206X472K5RACTU
C1206X472K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206X472K5RACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206X472K5RACTU.pdf
Availability of C1206X472K5RACTU
QUANTITY
C1206X472K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206X472K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206X472K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206X472K5RACTU
Related LinksC1206X47, C1206X472K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206X472K5RACTU Details Description
Related parts for C1206X472K5RACTU
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
FUSE INDUST 8A 500V CLASS AM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.3A 102 MOHM TH datasheet.pdf
TAPE PROTECT POLY 48"X300' datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 15POS 0.156" datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 10.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW SOD123 datasheet.pdf