KEMET C1210C154M1RACTU
C1210C154M1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C154M1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C154M1RACTU.pdf
Availability of C1210C154M1RACTU
QUANTITY
C1210C154M1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C154M1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C154M1RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C154M1RACTU
Related LinksC1210C15, C1210C154M1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C154M1RACTU Details Description
Related parts for C1210C154M1RACTU
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf
LABEL DESIGNATION STRIP PURPLE datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT MMT 3/8 58U datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DSUB 37 F PCB R/A MACH G TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf