KEMET C1210F105K5RACTU
C1210F105K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210F105K5RACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210F105K5RACTU.pdf
Availability of C1210F105K5RACTU
QUANTITY
C1210F105K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210F105K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210F105K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCeramic Capacitor Flex Crack Mitigation
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.081" (2.05mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210F105K5RACTU
Related LinksC1210F10, C1210F105K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210F105K5RACTU Details Description
Related parts for C1210F105K5RACTU
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 28V datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 45NS 52PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT666 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET 18-22AWG TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf