TDK Corporation C1608C0G1H680J/10
C1608C0G1H680J/10 picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H680J/10
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H680J/10.pdf
Availability of C1608C0G1H680J/10
QUANTITY
C1608C0G1H680J/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H680J/10
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H680J/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H680J/10
Related LinksC1608C0G, C1608C0G1H680J/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H680J/10 Details Description
Related parts for C1608C0G1H680J/10
CONN HEADER R/A 40POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 500V 16A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 12.5MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf