TDK Corporation C1608C0G2A040C080AA
C1608C0G2A040C080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2A040C080AA
Brief Description
CAP CER 4PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2A040C080AA.pdf
Availability of C1608C0G2A040C080AA
QUANTITY
C1608C0G2A040C080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2A040C080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2A040C080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2A040C080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2A040C080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2A040C080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2A040C080AA
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VGA W/OCTAL MIXER 8CH 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO204AC datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 STEEL 7MM datasheet.pdf