TDK Corporation C1608NP01H102J080AA
C1608NP01H102J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP01H102J080AA
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP01H102J080AA.pdf
Availability of C1608NP01H102J080AA
QUANTITY
C1608NP01H102J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP01H102J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP01H102J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP01H102J080AA
Related LinksC1608NP01, C1608NP01H102J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP01H102J080AA Details Description
Related parts for C1608NP01H102J080AA
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP VID SGL SUPP LP 14SOIC datasheet.pdf
PHONE HI-D JACK .25" 3COND SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
INSULATING FILM datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.909 OHM 1% 30W datasheet.pdf