TDK Corporation C1608X5R0J156M080AC
C1608X5R0J156M080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R0J156M080AC
Brief Description
CAP CER 15UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R0J156M080AC.pdf
Availability of C1608X5R0J156M080AC
QUANTITY
C1608X5R0J156M080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R0J156M080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X5R0J156M080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R0J156M080AC
Related LinksC1608X5R0, C1608X5R0J156M080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R0J156M080AC Details Description
Related parts for C1608X5R0J156M080AC
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W SGL 5V OUT datasheet.pdf
RAIL ADAPTOR datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512M 2.5NS 84BGA datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf