TDK Corporation C1608X6S1C684M080AC
C1608X6S1C684M080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X6S1C684M080AC
Brief Description
CAP CER 0.68UF 16V X6S 0603
Datasheet Download
C1608X6S1C684M080AC.pdf
Availability of C1608X6S1C684M080AC
QUANTITY
C1608X6S1C684M080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X6S1C684M080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X6S1C684M080AC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X6S1C684M080AC
Related LinksC1608X6S1, C1608X6S1C684M080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X6S1C684M080AC Details Description
Related parts for C1608X6S1C684M080AC
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 SOLDER datasheet.pdf
IC 10-BIT 30 MSPS A/D 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 101MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
SCR 800V 1180A B-PUK datasheet.pdf