TDK Corporation C1608X6S1H334K080AB
C1608X6S1H334K080AB picture photo
Mfg. Part Number
C1608X6S1H334K080AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V X6S 0603
Datasheet Download
C1608X6S1H334K080AB.pdf
Availability of C1608X6S1H334K080AB
QUANTITY
C1608X6S1H334K080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X6S1H334K080AB
Internal Part NumberEIS-C1608X6S1H334K080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X6S1H334K080AB
Related LinksC1608X6S1, C1608X6S1H334K080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X6S1H334K080AB Details Description
Related parts for C1608X6S1H334K080AB
Connector Receptacle 82 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FUSE 100MA 300V ALARM IND datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 11POS TIN datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 2PVH 8COL datasheet.pdf
IC QUADRATURE MODULATOR 24-QFN datasheet.pdf
SMB PLG RA MINI 75OHM RG59 datasheet.pdf