KEMET C1812T104K5RACTU
C1812T104K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812T104K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
C1812T104K5RACTU.pdf
Availability of C1812T104K5RACTU
QUANTITY
C1812T104K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812T104K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812T104K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812T104K5RACTU
Related LinksC1812T10, C1812T104K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812T104K5RACTU Details Description
Related parts for C1812T104K5RACTU
IC DELAY LINE 10TAP 500NS 16SOIC datasheet.pdf
IC QUAD UART 64BYTE 64LFBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS IDC STR T/H AU datasheet.pdf
BUZZER PIEZO datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
CONN CAP FOR MODULAR JACKS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf