KEMET C1825C474J5RACTU
C1825C474J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C474J5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1825
Datasheet Download
C1825C474J5RACTU.pdf
Availability of C1825C474J5RACTU
QUANTITY
C1825C474J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C474J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C474J5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C474J5RACTU
Related LinksC1825C47, C1825C474J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C474J5RACTU Details Description
Related parts for C1825C474J5RACTU
FIXED IND 18NH 690MA 130 MOHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.5A VS6 2-3T1A datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SENSOR 3M 12-240AC/DC RELAY datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.54MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A/2A DL 16QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf