TDK Corporation C2012JB2E682M125AA
C2012JB2E682M125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB2E682M125AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 250V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB2E682M125AA.pdf
Availability of C2012JB2E682M125AA
QUANTITY
C2012JB2E682M125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB2E682M125AA
Internal Part NumberEIS-C2012JB2E682M125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB2E682M125AA
Related LinksC2012JB2E, C2012JB2E682M125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB2E682M125AA Details Description
Related parts for C2012JB2E682M125AA
IC MCU 16BIT 16KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DRAWER 12.1X17.4X12.3" BLACK datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV8662 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
DE3 TO DE3 HSTC CABLE datasheet.pdf
UB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf