TDK Corporation C2012X7R1V105K125AB
C2012X7R1V105K125AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R1V105K125AB
Brief Description
CAP CER 1UF 35V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R1V105K125AB.pdf
Availability of C2012X7R1V105K125AB
QUANTITY
C2012X7R1V105K125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R1V105K125AB
Internal Part NumberEIS-C2012X7R1V105K125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R1V105K125AB
Related LinksC2012X7R1, C2012X7R1V105K125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R1V105K125AB Details Description
Related parts for C2012X7R1V105K125AB
RES SMD 620 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HOUSING 15POS .156 GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED 1000' datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 8CKT BR CPA BLK POL C datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 63 V datasheet.pdf