General Cable C2040A.21.01
C2040A.21.01 picture photo
Mfg. Part Number
C2040A.21.01
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000'
Datasheet Download
C2040A.21.01.pdf
Availability of C2040A.21.01
QUANTITY
C2040A.21.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2040A.21.01
Internal Part NumberEIS-C2040A.21.01
Series2040A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorBlack
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2040A.21.01
Related LinksC2040A, C2040A.21.01 Datasheet, General Cable Distributor
C2040A.21.01 Details Description
Related parts for C2040A.21.01
IC TRANSLATOR 9-BIT LATCH 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf