KEMET C2220C223F5GACTU
C2220C223F5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C223F5GACTU
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V NP0 2220
Datasheet Download
C2220C223F5GACTU.pdf
Availability of C2220C223F5GACTU
QUANTITY
C2220C223F5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C223F5GACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C223F5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C223F5GACTU
Related LinksC2220C22, C2220C223F5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C223F5GACTU Details Description
Related parts for C2220C223F5GACTU
JUMPER-H2728TR/C2064L/X 2" datasheet.pdf
CONV DC-DC 15W 48VIN 3.3V TRIM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO15 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12.6VC SMD datasheet.pdf
HEAT SHRNK TUBE 900-1500MCM 48" datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
BOARD REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf