KEMET C2225C105Z5UACTU
C2225C105Z5UACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C105Z5UACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Z5U 2225
Datasheet Download
C2225C105Z5UACTU.pdf
Availability of C2225C105Z5UACTU
QUANTITY
C2225C105Z5UACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C105Z5UACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C105Z5UACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C105Z5UACTU
Related LinksC2225C10, C2225C105Z5UACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C105Z5UACTU Details Description
Related parts for C2225C105Z5UACTU
REG SW 11.85-22V 1.5A HORZ T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 8 5.8-8.5MM WHITE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf