KEMET C315C221J2G5CA
C315C221J2G5CA picture photo
Mfg. Part Number
C315C221J2G5CA
Brief Description
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C315C221J2G5CA.pdf
Availability of C315C221J2G5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C315C221J2G5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C221J2G5CA
Internal Part NumberEIS-C315C221J2G5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C221J2G5CA
Related LinksC315C22, C315C221J2G5CA Datasheet, KEMET Distributor
C315C221J2G5CA Details Description
Related parts for C315C221J2G5CA
SWITCH DIP HALF PITCH 4POS SMD datasheet.pdf
FUSE A3BK 10,3X38 F 300V 0,31A datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 60MM datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CTV 11C 2#20 9#10 SKT PLUG datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf