TDK Corporation C3216C0G1E333J
C3216C0G1E333J picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G1E333J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 25V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G1E333J.pdf
Availability of C3216C0G1E333J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3216C0G1E333J Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G1E333J
Internal Part NumberEIS-C3216C0G1E333J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G1E333J
Related LinksC3216C0, C3216C0G1E333J Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G1E333J Details Description
Related parts for C3216C0G1E333J
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 40NS 100VFBGA datasheet.pdf
2.54MM RA HDR 12POS GRAY datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA TIN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf