TDK Corporation C3225X7R1C475K
C3225X7R1C475K picture photo
Mfg. Part Number
C3225X7R1C475K
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1210
Datasheet Download
C3225X7R1C475K.pdf
Availability of C3225X7R1C475K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3225X7R1C475K Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X7R1C475K
Internal Part NumberEIS-C3225X7R1C475K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X7R1C475K
Related LinksC3225X7, C3225X7R1C475K Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X7R1C475K Details Description
Related parts for C3225X7R1C475K
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E BLACK 25' datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24A DFN5X6 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf