TDK Corporation C3225X7R1E475K200AA
C3225X7R1E475K200AA picture photo
Mfg. Part Number
C3225X7R1E475K200AA
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210
Datasheet Download
C3225X7R1E475K200AA.pdf
Availability of C3225X7R1E475K200AA
QUANTITY
C3225X7R1E475K200AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X7R1E475K200AA
Internal Part NumberEIS-C3225X7R1E475K200AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X7R1E475K200AA
Related LinksC3225X7R1, C3225X7R1E475K200AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X7R1E475K200AA Details Description
Related parts for C3225X7R1E475K200AA
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 31POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 10POS SMD datasheet.pdf