TDK Corporation C3225X7R1H105M/2.00
C3225X7R1H105M/2.00 picture photo
Mfg. Part Number
C3225X7R1H105M/2.00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C3225X7R1H105M/2.00.pdf
Availability of C3225X7R1H105M/2.00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3225X7R1H105M/2.00 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X7R1H105M/2.00
Internal Part NumberEIS-C3225X7R1H105M/2.00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X7R1H105M/2.00
Related LinksC3225X7R1, C3225X7R1H105M/2.00 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X7R1H105M/2.00 Details Description
Related parts for C3225X7R1H105M/2.00
CIR BRKR 25A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 35.28MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount Wire Leads datasheet.pdf
COUNTER MOD 2 DIGITAL 2 SOLID ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 29.46MM datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf