KEMET C330C105K5R5CA
C330C105K5R5CA picture photo
Mfg. Part Number
C330C105K5R5CA
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
C330C105K5R5CA.pdf
Availability of C330C105K5R5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C330C105K5R5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C105K5R5CA
Internal Part NumberEIS-C330C105K5R5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C105K5R5CA
Related LinksC330C10, C330C105K5R5CA Datasheet, KEMET Distributor
C330C105K5R5CA Details Description
Related parts for C330C105K5R5CA
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC VIDEO AMP 300MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 4X6 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/GREEN datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
4"X24" BETTER BURIED SPLIT SLEEV datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf