KEMET C340C333J2G5TA
C340C333J2G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C340C333J2G5TA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C340C333J2G5TA.pdf
Availability of C340C333J2G5TA
QUANTITY
C340C333J2G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C340C333J2G5TA
Internal Part NumberEIS-C340C333J2G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C340C333J2G5TA
Related LinksC340C33, C340C333J2G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C340C333J2G5TA Details Description
Related parts for C340C333J2G5TA
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE-PRO W/WIRED ANT datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8SKT CRIMP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN ASSY datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf