TDK Corporation C5750JB2E474K230KA
C5750JB2E474K230KA picture photo
Mfg. Part Number
C5750JB2E474K230KA
Brief Description
CAP CER 0.47UF 250V JB 2220
Datasheet Download
C5750JB2E474K230KA.pdf
Availability of C5750JB2E474K230KA
QUANTITY
C5750JB2E474K230KA Order Process
Ship out your order
Specifications of C5750JB2E474K230KA
Internal Part NumberEIS-C5750JB2E474K230KA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5750JB2E474K230KA
Related LinksC5750JB2E, C5750JB2E474K230KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C5750JB2E474K230KA Details Description
Related parts for C5750JB2E474K230KA
RES SMD 732 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
OSC VCXO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NPO 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 128PO datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf