KEMET C907U101KYYDCAWL35
C907U101KYYDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C907U101KYYDCAWL35
Brief Description
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C907U101KYYDCAWL35.pdf
Availability of C907U101KYYDCAWL35
QUANTITY
C907U101KYYDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U101KYYDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C907U101KYYDCAWL35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U101KYYDCAWL35
Related LinksC907U101K, C907U101KYYDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C907U101KYYDCAWL35 Details Description
Related parts for C907U101KYYDCAWL35
RES SMD 1.6K OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C Dimming 25mA Backlight 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.866 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE F R/A datasheet.pdf