KEMET C907U150JZNDCA7317
C907U150JZNDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C907U150JZNDCA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U150JZNDCA7317.pdf
Availability of C907U150JZNDCA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U150JZNDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U150JZNDCA7317
Internal Part NumberEIS-C907U150JZNDCA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U150JZNDCA7317
Related LinksC907U150J, C907U150JZNDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C907U150JZNDCA7317 Details Description
Related parts for C907U150JZNDCA7317
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208QFP datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 8POS DUAL KEY Y datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3113K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 8.25M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf