KEMET C911U180JVNDCAWL20
C911U180JVNDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C911U180JVNDCAWL20
Brief Description
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U180JVNDCAWL20.pdf
Availability of C911U180JVNDCAWL20
QUANTITY
C911U180JVNDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U180JVNDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C911U180JVNDCAWL20
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U180JVNDCAWL20
Related LinksC911U180J, C911U180JVNDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C911U180JVNDCAWL20 Details Description
Related parts for C911U180JVNDCAWL20
IC 18CH PROG V-REF GEN 38-HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 43000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 10DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf