KEMET C911U180JZNDAAWL35
C911U180JZNDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C911U180JZNDAAWL35
Brief Description
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U180JZNDAAWL35.pdf
Availability of C911U180JZNDAAWL35
QUANTITY
C911U180JZNDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U180JZNDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C911U180JZNDAAWL35
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U180JZNDAAWL35
Related LinksC911U180J, C911U180JZNDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C911U180JZNDAAWL35 Details Description
Related parts for C911U180JZNDAAWL35
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
IC DGTL POT 4CH 100K 20QFN datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 13POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf