KEMET C911U180JZNDCAWL40
C911U180JZNDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C911U180JZNDCAWL40
Brief Description
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U180JZNDCAWL40.pdf
Availability of C911U180JZNDCAWL40
QUANTITY
C911U180JZNDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U180JZNDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C911U180JZNDCAWL40
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U180JZNDCAWL40
Related LinksC911U180J, C911U180JZNDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C911U180JZNDCAWL40 Details Description
Related parts for C911U180JZNDCAWL40
FUSE CERAMIC 2.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
IC BATT CHRGR CONST/PROG I/V 7DD datasheet.pdf
MARKER WIRE LT BLUE 8' datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 2506 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680 OHM 1% 0603 datasheet.pdf
TAPE VINYL 4" X 36YD datasheet.pdf
MODULE CARD RACK 19X4UX12 8 SLOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
IRON LED 25 WATT 120V datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf