KEMET C911U750JYSDBA7317
C911U750JYSDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C911U750JYSDBA7317
Brief Description
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C911U750JYSDBA7317.pdf
Availability of C911U750JYSDBA7317
QUANTITY
C911U750JYSDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U750JYSDBA7317
Internal Part NumberEIS-C911U750JYSDBA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U750JYSDBA7317
Related LinksC911U750J, C911U750JYSDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C911U750JYSDBA7317 Details Description
Related parts for C911U750JYSDBA7317
TVS DIODE 40VWM 64.5VC P600 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 280MA 300 MOHM datasheet.pdf