KEMET C917U180JYNDAA7317
C917U180JYNDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C917U180JYNDAA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U180JYNDAA7317.pdf
Availability of C917U180JYNDAA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C917U180JYNDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U180JYNDAA7317
Internal Part NumberEIS-C917U180JYNDAA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U180JYNDAA7317
Related LinksC917U180J, C917U180JYNDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C917U180JYNDAA7317 Details Description
Related parts for C917U180JYNDAA7317
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W SMBG datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf