KEMET C941U332MYWDBA7317
C941U332MYWDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C941U332MYWDBA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 400VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C941U332MYWDBA7317.pdf
Availability of C941U332MYWDBA7317
QUANTITY
C941U332MYWDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C941U332MYWDBA7317
Internal Part NumberEIS-C941U332MYWDBA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C941U332MYWDBA7317
Related LinksC941U332M, C941U332MYWDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C941U332MYWDBA7317 Details Description
Related parts for C941U332MYWDBA7317
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
DIODE 6A 200V GSIB-5S datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 24AWG 500' datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 13.8VC DO13 datasheet.pdf
TRON RECTIFIER FUSE datasheet.pdf
680UF 40V 15X30MM 125C 8000H datasheet.pdf