KEMET C941U821KZYDAAWL40
C941U821KZYDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C941U821KZYDAAWL40
Brief Description
CAP CER 820PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C941U821KZYDAAWL40.pdf
Availability of C941U821KZYDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C941U821KZYDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C941U821KZYDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C941U821KZYDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C941U821KZYDAAWL40
Related LinksC941U821K, C941U821KZYDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C941U821KZYDAAWL40 Details Description
Related parts for C941U821KZYDAAWL40
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LS MEIJI datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 56POS .156 T/H AU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.75A 49 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
OSC SO 167.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf