Epson CA-301 18.0000M-C:PBFREE
CA-301 18.0000M-C:PBFREE picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 18.0000M-C:PBFREE
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 18.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 18.0000M-C:PBFREE.pdf
Availability of CA-301 18.0000M-C:PBFREE
QUANTITY
CA-301 18.0000M-C:PBFREE Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 18.0000M-C:PBFREE
Internal Part NumberEIS-CA-301 18.0000M-C:PBFREE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency18MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 18.0000M-C:PBFREE
Related LinksCA-301 18.00, CA-301 18.0000M-C:PBFREE Datasheet, Epson Distributor
CA-301 18.0000M-C:PBFREE Details Description
Related parts for CA-301 18.0000M-C:PBFREE
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 26POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 24QSOP datasheet.pdf
LED LTPL COOL WHT 5500K 8MM RND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 16 CONTAC datasheet.pdf