ITT Cannon, LLC CA3100E14S-10SB03-05
CA3100E14S-10SB03-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-10SB03-05
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E14S-10SB03-05.pdf
Availability of CA3100E14S-10SB03-05
QUANTITY
CA3100E14S-10SB03-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-10SB03-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-10SB03-05
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-10SB03-05
Related LinksCA3100E14S, CA3100E14S-10SB03-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-10SB03-05 Details Description
Related parts for CA3100E14S-10SB03-05
CAP LED LENS SQ T1 3/4 .062" GN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 81.9MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 35V T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 400W datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4-LEVEL X 2 datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 1506 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf