ITT Cannon, LLC CA3100E20-29S
CA3100E20-29S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-29S
Brief Description
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E20-29S.pdf
Availability of CA3100E20-29S
QUANTITY
CA3100E20-29S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-29S
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-29S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-29S
Related LinksCA3100, CA3100E20-29S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-29S Details Description
Related parts for CA3100E20-29S
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
DIE MTR 300 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf