ITT Cannon, LLC CA3100E20-4PF80F187
CA3100E20-4PF80F187 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-4PF80F187
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
CA3100E20-4PF80F187.pdf
Availability of CA3100E20-4PF80F187
QUANTITY
CA3100E20-4PF80F187 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-4PF80F187
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-4PF80F187
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-4PF80F187
Related LinksCA3100E20, CA3100E20-4PF80F187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-4PF80F187 Details Description
Related parts for CA3100E20-4PF80F187
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC PWR MGMT 8 LDO 48VQFN datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 32CKT datasheet.pdf
RES 205K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 150W 24V 6.5A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf