ITT Cannon, LLC CA3100E24-19SB02
CA3100E24-19SB02 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E24-19SB02
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E24-19SB02.pdf
Availability of CA3100E24-19SB02
QUANTITY
CA3100E24-19SB02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E24-19SB02
Internal Part NumberEIS-CA3100E24-19SB02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E24-19SB02
Related LinksCA3100E2, CA3100E24-19SB02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E24-19SB02 Details Description
Related parts for CA3100E24-19SB02
IC REGISTERED TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 36.9V 80A 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 16WQFN datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER ASYNC 16DHVQFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 100MHZ 6SOT23 datasheet.pdf