ITT Cannon, LLC CA3100E24A24PBF80
CA3100E24A24PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E24A24PBF80
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E24A24PBF80.pdf
Availability of CA3100E24A24PBF80
QUANTITY
CA3100E24A24PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E24A24PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3100E24A24PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert24-A24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E24A24PBF80
Related LinksCA3100E2, CA3100E24A24PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E24A24PBF80 Details Description
Related parts for CA3100E24A24PBF80
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 110V datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf