ITT Cannon, LLC CA3102E22-14SBA95-05
CA3102E22-14SBA95-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-14SBA95-05
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E22-14SBA95-05.pdf
Availability of CA3102E22-14SBA95-05
QUANTITY
CA3102E22-14SBA95-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-14SBA95-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-14SBA95-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-14SBA95-05
Related LinksCA3102E22-, CA3102E22-14SBA95-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-14SBA95-05 Details Description
Related parts for CA3102E22-14SBA95-05
IC LVD TERMINATOR 3-5V 64-LQFP datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP DSO-36 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 7.4UH 2.3A 31 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
PREFILTER 250X250 FOR ACU ZN-A datasheet.pdf
2V 1W THIN-FILM FLEXIBLE SOLAR P datasheet.pdf